Masz pytania?

zadzwoń:
801 090 195
*koszt połączenia wg stawki UKE wynosi 0,36 PLN/minutę
504 787 990
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy:

*wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail

COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła

informacje ogólne
informacje ogólne
dane techniczne
dane techniczne
FAQ
FAQ
urządzenia COMAIR
urządzenia COMAIR
www.comair.pl / Wsparcie / Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu

Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu

Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne jest czyste powietrze z dostateczną zawartością tlenu i odpowiednią wilgotnością.
Z tego też względu należy zadbać o sprawnie działającą i odpowiednio dobraną wentylację nie tylko w budynku jednorodzinnym, ale też w mieszkaniu w bloku. Stosowanie wentylacji mechanicznej w mieszkaniu różni się nieco  od standardów obowiązujących przy instalacjach montowanych w domach jednorodzinnych. Przede wszystkim do zastosowania tego typu instalacji nie wystarczą chęci inwestora, lecz  konieczność uzyskania zgody ze strony  dewelopera lub administratora budynku.
Centrala wentylacyjna zazwyczaj montowana jest w centralnym punkcie mieszkania, czyli w łaziece, gdyż stamtąd wygodnie rozprowadzić można kanały wentylacyjne do skrzynek rozprężnych znajdujących się w pozostałych pomieszczeniach. Jednakże nie tylko ze względów instalacyjnych łazienka jest dobrym miejscem do zamontowania centrali wentylacyjnej. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, ściany łazienki powinny mieć większą izolacyjność akustyczną niż pozostałe ściany działowe. Natomiast łazienka nie jest jedynym pomieszczeniem, w którym może być umieszczony rekuperator, gdyż pomieszczenie gospodarcze lub garderoba również mogą być w tym celu wykorzystane. 
Montaż czerpni powietrza najlepiej przewidzieć w przestrzeni nad balkonem, gdyż tam będzie  umozliwiony do niej dostęp zarówno w fazie realizacji, czy póżniejszej eksploatacji i czyszczenia. Nie jest to jednak  jedyne możliwe rozwiązanie, gdyż w grę wchodzi także montaż czerpni i wyrzutni na dachu budynku. Wiąże się to wówczas, w przypadku mieszkań nizszych kondygnacji, z potrzebą prowadzenia rur izolowanych w przestrzeni mieszkań na wyższych kondygnacjach. Ta kwestia pozostaje do ustalenia z innymi lokatorami indywidualnie dla każdego inwestora.
Rozprowadzone po mieszkaniu kanały wentylacyjne najlepiej ukryć w całkowitym lub częściowym suficie podwieszanym oraz w przyjemnych dla oka uskokach. Taką konstrukcję wykonać można za pomocą powszechnych płyt gipsowo-kartonowych. W tychże płytach umieszczane zostają również anemostaty nawiewne i wywiewne.
Warto zwrócić uwagę, że aby wentylacja mechaniczna mogła bez problemu spełniać swoją rolę, otwory wentylacji grawitacyjnej powinny być szczelnie pozasłaniane. 

Lista tematów w kategorii FAQ

Koszt rocznej eksploatacji centrali? Rekuperacja w projekcie budynku Czy klapa bypass jest niezbędna? Rekuperator i okap kuchenny cz.1 Kontrola instalacji wentylacyjnej. Stężenie glikolu w GGWC. Czy bypass musi być 100%? Kominek i wentylacja mechaniczna. Czy GWC się opłaca? Jak często należy wymieniać filtry? Jak ustawić sterownik czasowy? Optymalny poziom wilgotności powietrza? Jak wybrać dobrego instalatora? Odzysk ciepła, obliczenia. Sprawność rekuperatora. Jak połączyć sterownik z centralą? Rekuperator i okap kuchenny cz.2 Jak podłączyć przełącznik do chwilowego przewietrzania? Wentylacja, a klimatyzacja Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu Czy rekuperacja jest bezpieczna dla alergików?