Masz pytania?

zadzwoń:
801 090 195
*koszt połączenia wg stawki UKE wynosi 0,36 PLN/minutę
504 787 990
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy:

*wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail

COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła

informacje ogólne
informacje ogólne
dane techniczne
dane techniczne
FAQ
FAQ
urządzenia COMAIR
urządzenia COMAIR
www.comair.pl / Wsparcie / Rekuperacja w projekcie budynku

Rekuperacja w projekcie budynku

Projekt rekuperacji, a projekt domu


Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła przewidziana już na etapie projektowania budynku to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy. Dlaczego?

Wcześnie podjęta decyzja dotycząca wentylacji mechanicznej z rekuperacją pozwoli uniknąć zbędnych wydatków i znacznie uprości prace instalacyjne. Kanały systemu Uniflexplus+ możesz poprowadzić zarówno w stropie jak i na stropie w warstwie wylewki, unikając konieczności montowania sufitów podwieszanych czy innej zabudowy kanałów. Co najważniejsze decydując się na wentylację mechaniczną możesz zrezygnować z kominów służących wentylacji grawitacyjnej.

 


 

1. Do czego potrzebuję projektu wentylacji mechanicznej?


Wykonanie projektu wentylacji mechanicznej ułatwi zaplanowanie i poprawne technologicznie wykonanie instalacji. Projekt wskaże gdzie umiejscowione będą punkty nawiewne i wywiewne oraz jak przebiegać będą kanały wentylacyjne. Umożliwi to wykonanie/pozostawienie otworów technologicznych, zmniejszając nakłady pracy. Wcześniejsze zaplanowanie instalacji pozwoli na optymalnie najkrótsze przeprowadzenie przewodów i zmniejszy jej całkowite koszty oraz skróci czas potrzebny do ich montażu.

2. Jakie są zalety wcześniejszego przygotowania projektu wentylacji mechanicznej?


Wcześniej przygotowany projekt rekuperacji pozwoli Ci na umiejscowienie centrali wentylacyjnej bez przeszkód związanych z ograniczeniem przestrzeni w domu. Jeśli zdecydujesz już gdzie postawisz rekuperator, będziesz mógł zaplanować odpływ skroplin do kanalizacji. Wykonawca, który będzie miał do dyspozycji projekt, zaplanuje swoją pracę zmniejszając nakłady pracy i materiałów niezbędnych do wykonania instalacji. Decyzja o wykonaniu wentylacji mechanicznej wykluczy z projektu kominy do wentylacji grawitacyjnej, dzięki czemu oszczędzisz na kosztach ich budowy. Prowadząc kanały wentylacyjne w stropie unikniesz wykonania sufitów podwieszanych, dzięki czemu w pełni wykorzystasz wnętrze swojego domu.

3. Czy projekt rekuperacji jest niezbędny zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i mieszkaniach?


Projekt, jako integralna część dokumentacji technicznej, pozwoli na wcześniejsze zagospodarowanie miejsca zarówno na centralę wentylacyjną, ale także na przewody, skrzynki rozdzielcze, skrzynki rozprężne oraz czerpnię i wyrzutnię. W budynkach jednorodzinnych mamy pełną dowolność przy zagospodarowaniu miejsca na rozmieszczenie  komponentów. Wraz z projektantem i konstruktorem Inwestor może z pełną swobodą przewidywać miejsca na wszelkiego rodzaju instalacje. Jednakże, aby instalacja rozłożona została w sposób logiczny i bezkolizyjny, należy opierać się na projekcie obrazującym optymalne i przemyślane  uimiejscowienie materiałów. Projektant na etapie sporządzania dokumentacji technicznej może dowolną ilość razy manewrować  i wyszukiwać najlepsze rozwiązania, zgodnie z zasadą, że "papier przyjmie wszystko". Dlatego zmian najlepiej dokonywać na papierze, niż później w fazie realizacji narażać się na większe koszta zwiazane z poprawkami lub zmianami koncepcji. Podobnie jest w przypadku projektu w budynkach wielorodzinnych. Rekuperacja w mieszkaniu mimo, że zazwyczaj jest mniejsza niż w budynku jednorodzinnych, powinna być z taką samą precyzją zaplanowana, zaprojektowana, przemyslana i wykonana. W mieszkaniach, mamy więcej ograniczeń niż w budynkach jednorodzinnych m.in. regularną i taką samą  wysokość lokali na każdej kondygnacji, lub  usytuowanie okien balkonowych, których wysokości i położenia zmienić nie możemy, przez co kombinowanie  ze zwiększeniem wysokości np. posadzki jest utrudnione. Dlatego każdy ruch, najlepiej od razu przewidzieć na projekcie, aby uchronić się od przykrych niespodzianek.

4. W skrócie – na czym oszczędzam?


- Ograniczenie zużycia materiałów
- Mniejsze nakłady pracy
- Brak kominów do wentylacji grawitacyjnej
- Brak sufitów podwieszanych
- Brak nakładów finansowych na poprawki i zmiany koncepcji wynikłych w fazie realizacji
- Czas poświęcony na planowanie inwestycji na budowie, podczas gdy wszystko może być przewidziane w biurze
- Energia, którą zamiast na planowanie na budowie, można poświęcić na szybką realizację na podstawie projektu 

Lista tematów w kategorii FAQ

Koszt rocznej eksploatacji centrali? Rekuperacja w projekcie budynku Czy klapa bypass jest niezbędna? Rekuperator i okap kuchenny cz.1 Kontrola instalacji wentylacyjnej. Stężenie glikolu w GGWC. Czy bypass musi być 100%? Kominek i wentylacja mechaniczna. Czy GWC się opłaca? Jak często należy wymieniać filtry? Jak ustawić sterownik czasowy? Optymalny poziom wilgotności powietrza? Jak wybrać dobrego instalatora? Odzysk ciepła, obliczenia. Sprawność rekuperatora. Jak połączyć sterownik z centralą? Rekuperator i okap kuchenny cz.2 Jak podłączyć przełącznik do chwilowego przewietrzania? Wentylacja, a klimatyzacja Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu Czy rekuperacja jest bezpieczna dla alergików?