Masz pytania?

zadzwoń:
801 090 195
*koszt połączenia wg stawki UKE wynosi 0,36 PLN/minutę
504 787 990
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy:

*wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail

COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła

informacje ogólne
informacje ogólne
dane techniczne
dane techniczne
FAQ
FAQ
urządzenia COMAIR
urządzenia COMAIR
www.comair.pl / Wsparcie / Czy rekuperacja jest bezpieczna dla alergików?

Czy rekuperacja jest bezpieczna dla alergików?

Ponieważ w domu ciągle powstaje dwutlenek węgla, para wodna, gromadzi się kurz i alergeny, a szkodliwe substancje wytwarzane są nie tylko przez materiały budowlane, ale również przez elementy wyposażenia budynku, kwestią niezbędną dla życia mieszkańców jest ciągła wymiana powietrza pozwalająca na usunięcie zanieczyszczeń na zewnątrz oraz dostarczanie świeżego powietrza do wewnątrz budynku.

Jak wiadomo wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie sprostać wszystkim wymaganiom, a wybierając dom z wentylacją grawitacyjną należy się liczyć z jej ciągłym lub okresowym złym działaniem.
Otworzenie okien w celu przewietrzania jest niewystarczające ponieważ nie robi się tego w sposób reguralny, natomiast przesadzenie z wentylacją może doprowadzić do przesuszenia powietrza i do wyraźnego dyskomfortu. Jednakże w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, wentylacja mechaniczna pozwala na przepuszczenie powietrza doprawadzanego do wnętrza budynku przez filtry, które eliminują większość  jego stałych zanieczyszceń (w zależności od zastosowanego rodzaju filtórw)Duże obawy budzi jednak możliwość zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych i centrali mikroorganizmami takimi jak grzyby i bakterie. Z tego też powodu istnieje rozpowszechniony przesąd o szkodliwości wentylacji mechanicznej, szczególnie dla alergików.
Warto zwrócić uwagę na etapie doboru instalacji wentylacji mechanicznej, czy kanały są antystatyczne, antygrzybiczne i antybakteryjne oraz czy są wyłożone od środka powłoką posiadającą jony srebra 
które zapobiegają powstawaniu pleśni i gromadzeniu się bakterii, a co za tym idzie nieprzyjemnych zapachów.

Należy jednak pamiętać, że instalacja wentylacji emchanicznej powinna być odpowiednio ZAPROJEKTOWANA i EKSPLOATOWANA.
Przemyślany projekt musi zawierać właściwą wymianę powietrza, a eksploatacja wiązać się z wymianą filtrów o odpowiednich parametrach, które pozwolą na zakładaną  oszczędnośc energii,  zwiększenie trwałości pracy rekuperatora oraz wpłyną na dobre samopoczucie alergików.

 


 

 


 

 

 


 

Lista tematów w kategorii FAQ

Koszt rocznej eksploatacji centrali? Rekuperacja w projekcie budynku Czy klapa bypass jest niezbędna? Rekuperator i okap kuchenny cz.1 Kontrola instalacji wentylacyjnej. Stężenie glikolu w GGWC. Czy bypass musi być 100%? Kominek i wentylacja mechaniczna. Czy GWC się opłaca? Jak często należy wymieniać filtry? Jak ustawić sterownik czasowy? Optymalny poziom wilgotności powietrza? Jak wybrać dobrego instalatora? Odzysk ciepła, obliczenia. Sprawność rekuperatora. Jak połączyć sterownik z centralą? Rekuperator i okap kuchenny cz.2 Jak podłączyć przełącznik do chwilowego przewietrzania? Wentylacja, a klimatyzacja Wentylacja mechaniczna w mieszkaniu Czy rekuperacja jest bezpieczna dla alergików?