Wentylacja z odzyskiem ciepła, rekuperacja
Czy instalacja rekuperatora się opłaca? Rekuperacja (rekuperacja ciepła) (łac. recuperatio) - odzyskiwanie energii termicznej gazów odlotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach, wymiennikach ciepła zwanych rekuperatorami. W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz.
na podstawie: pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja
Dlaczego warto zainwestować w wentylację z odzyskiem ciepła?
Brak prawidłowej wentylacji oznacza znaczny wzrost stężenia dwutlenku węgla, wilgotności oraz ilości substancji szkodliwych w tym alergenów. Przebywanie w słabo wentylowanych pomieszczeniach prowadzi do pogorszenia samopoczucia i jest przyczyną wielu groźnych chorób (np. astmy). Wentylacja z odzyskiem ciepła nie tylko polepszy nasze samopoczucie w danym momencie, ale również uchroni nas od chorób w przyszłości.
Czy instalacja rekuperatora się opłaca?
Zdecydowanie tak, poza komfortem i zdrowiem domowników zyskujemy:
1. Energooszczędność
W ostatnich latach postęp w budownictwie i zastosowanie nowych technologii sprawiły, że budynki stały się energooszczędne. Paradoksalnie, im bardziej szczelny budynek, im lepsza izolacja tym większy procent energii cieplnej tracony jest w procesie wentylacji. W typowym budynku strata energii wynosi ponad 30%, a w wypadku domu niskoenergetycznego lub pasywnego współczynnik ten wzrasta nawet do 60%. Stosując urządzenia odzyskujące ciepło (patrz więcej - montaż rekuperacji) możemy te straty w znaczny sposób ograniczyć poprawiając jednocześnie jakość powietrza wewnątrz budynku.
2. Odzysk ciepła
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna pozwala na odzysk ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Zanim zużyte powietrze zostanie wyrzucone na zewnątrz, przepływa przez wymiennik, dzięki czemu ogrzewa swym ciepłem świeże nawiewane powietrze. Warto jednak wspomnieć, że strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się przy tym ze sobą. System rekuperacji pozwala więc odzyskać część energii, która zurzyta została na ogrzewanie. W efekcie wiąże się to ze sporą oszczędnością, gdyż ogrzanie nawiewanego powietrza z zewnątrz pochłania mniej energii.
3. Brak konieczności budowy kominów wentylacyjnych
Decydując się na system wentylacji mechanicznej można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych.
4. Wzrost wartości nieruchomości na rynku
Od początku 2009 roku obowiązują w Polsce przepisy dotyczące certyfikacji energetycznej budynków. Dyrektywa UE 2002/91/EC będąca podstawą dla przepisów o certyfikatach energetycznych mówi wyraźnie, że: „Jakość energetyczna budynku powinna uwzględniać jakość środowiska wewnętrznego, celem wyeliminowania nieprawidłowości takich jak np. niewłaściwa wentylacja”. Zaawansowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją) może w znaczny sposób poprawić bilans energetyczny budynku, zwiększając wartość nieruchomości na rynku. System rekuperacji sprawi, że nieruchomość zyskuje na swojej atrakcyjności. gdyż instalacja wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala nie tylko zaoszczędzić w przyszłości energię, ale również pieniądze!
Czy wiesz,że .... pierwszy dom pasywny powstał w 1974?
Pierwszy dom pasywny został zbudowany w Kopenhadze, w Danii. Budynek ten pozwolił na testowanie w praktyce rozwiązań technicznych w zakresie izolacji termicznej ścian, nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej, a także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.