Masz pytania?

zadzwoń:
801 090 195
*koszt połączenia wg stawki UKE wynosi 0,36 PLN/minutę
504 787 990
lub podaj swój numer
a my oddzwonimy:

*wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail

COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła COMAIR Polska - wentylacja z odzyskiem ciepła

www.comair.pl /WYCENA / Główne błędy przy wyborze i montażu rekuperacji /

Główne błędy przy wyborze i montażu rekuperacji

1. Brak uwzględnienia rekuperacji w projekcie budynku


System rekuperacji może być projektowany i montowany na etapie wznoszenia budynku, po skończonej jego realizacji lub w trakcie eksploatacji. Jednak najlepiej uwzględnić go już na etapie projektu. Wówczas istnieje możliwość przewidzenia i wytyczenia najlepszej trasy dla kanałów nawiewnych i wywiewnych, przejścia przez stropy i  ściany, czy wybrania najlepszego pomieszczenia na montaż rekuperatora z ewentualnymi urządzeniami wspomagającymi. Wczesne zaplanowanie instalacji pozwoli na zminimalizowanie kolizji gdy np. w jednym miejscu znajdować się będą również elementy instalacji elektrycznej lub  hydraulicznej, a także  gdy zaistnieje konieczność przebicia się przez już otynkowaną, czy pomalowaną ścianę.

2. Montaż instalacji bez profesjonalnej dokumentacji technicznej


Montaż instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będzie najlepiej wykonany w oparciu o profesjonalną dokumentację techniczną, która uwzględni:

  • konieczność zapewnienia wszystkim pomieszczeniom w domu odpowiedniej ilości świeżego powietrza i sprawną jego wymianę między pokojami,
  • optymalne rozlokowanie punktów nawiewnych i wywiewnych,
  • dostosowane do przestrzeni technicznej ułożenie sieci kanałów wentylacyjnych,
  • umieszczenie centrali wentylacyjnej w miejscu najlepiej do tego dostosowanym,
  • zadbanie o zmianę parametrów instalacji grzewczej,
  • minimalizację otworów wentylacji grawitacyjnej powodującej niechciane straty energii.

 

3. Nieszczelność stolarki okiennej w domu z rekuperacją


Okna w domu, w którym czynnie działa rekuperacja, nie powinny posiadać nawiewników, czyli muszą charakteryzować się maksymalną szczelnością. Rekuperacja w całości odpowiedzialna jest za wentylację domu, a zastosowanie nawiewników dopuściłoby do niechcianych strat energii poprzez wpuszczenie  chłodnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym, czy wlotu  insektów w porze letniej. Warto pamiętać, że dom z rekuperacją wietrzy się sam przez cały rok !!

4. Brak otworów wentylacyjnych w drzwiach wewnętrznych


Chcąc umożliwić wentylowanemu powietrzu płynna cyrkulację pomiędzy pomieszczeniami należy upewnić się, czy drzwi posiadają podcięcie o odpowiednich gabarytach oraz drożności. Podcięcie powinno być wykonane pomiędzy dolną krawędzią drzwi, a podłogą i mieć co najmniej 80 cm2 powierzchni. Warto zwrócić uwagę również na to, czy przepływ powietrza nie jest uniemożliwiony przez zatykający podcięcie dywan czy wykładzinę.

5. Nieprawidłowy dobór kanałów wentylacyjnych


Wybór odpowiedniego systemu kanałów wentylacyjnych nie jest rzeczą łatwą, gdyż wpływ na niego mają dwa z czynniki : cena i jakość.  Kanały wentylacyjne powinny być wykonane z  najlepszego tworzywa, charakteryzować się najwyższą wytrzymałością, najdłuższą żywotnością i najlepszymi parametrami.

Cechy te mają szczególne znaczenie podczas montażu kanałów wentylacyjnych, gdy na przewody umieszczane w posadzce wykłada się warstwę wylewki, a te układane w warstwie konstrukcyjnej stropu zalewa się mieszanką betonową. Sytuacją niepożądaną jest gdy kanał pod wpływem obciążenia zapadnie się i zmniejszy swoją średnicę, gdyż spowoduje to spadek przepustowości i uniemożliwienie przetransportowania wymaganej ilości powietrza w jednostce czasu.

6. Montaż rekuperatora w nieogrzewanym pomieszczeniu


Dobór dobrego rekuperatora, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub biurze  jest kwestią nadrzędną. Natomiast bardzo ważne jest również przewidzenie odpowieniego umiejscowienia centrali wentylacyjnej, gdyż od tego zależy położenie czerpni i wyrzutni oraz przebieg polietylenowych lub stalowych rur łączących centralę zresztą instalacji. Centrala wentylacyjna powinna być umiejscowiona w pomieszczeniu ocieplonym a najlepiej ogrzewanym, w którym zagwarantowany będzie do niej swobodny dostęp, w przypadku serwisowania.

Rekuperator może być zamontowany jako wiszący na ścianie lub stojący na specjalnej podstawie. Temperatura panująca w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie nie powinna być niższa niż 8oC, co jest warunkiem niezależnym od temperatury panującej na zewnątrz. Można wykonać dodatkową izolację zarówno rekuperatora jak i kanałów, gdyż łatwiej jest wtedy osiągnąć maksymalny odzysk ciepła i zapewnić energooszczędność całego systemu.

7. Nieodpowiednia moc rekuperatora


Dobrze dopasowana moc rekuperatora to odpowiednia ilość powietrza dostarczonego i wyciągniętego z pomieszczeń. Taki dobór wpływa pozytywnie na budżet domowy gdyż doborowi odpowiedniej mocy rekuperatora towarzyszy odzysk ciepła. Niekiedy instalatorzy w celu maksymalnego obniżenia kosztów dobierają za mały i tańszy rekuperator co doprowadza do tego, że centrala nie jest w stanie skutecznie wentylować całego budynku i stworzyć optymalnego mikroklimatu. Właściwie dobrana centrala wentylacyjna na co dzień pracuje na drugim z trzech biegów, co oznacza że wykorzystuje ona połowę swojego potencjału. Jednakże centrala dobrana „na styk” aby dostarczyć do pomieszczeń odpowiednią ilość powietrza musi być ustawiona na 100% swoich możliwości. W takiej sytuacji centrala wentylacyjna pobiera więcej energii elektrycznej co powoduje zwiększenie kosztów utrzymania,  szybsze zabrudzenie filtrów oraz emitowanie głośniejszego dźwięku pracy. Prawidłowo dopasowana centrala musi być dobrana w oparciu o stosowne obliczenia, bilans wentylowanego powietrza oraz projekt systemu.

8. Zabudowanie rekuperatora = ograniczenie dostępu w przypadku serwisowania


Miejsce montażu rekuperatora dobiera się na podstawie projektu oraz przeznaczenia i zagospodarowania przestrzeni w danych pomieszczeniach. Rekuperator najczęściej montowany jest w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni, strychu lub ocieplonym poddaszu nieużytkowym. Jednak niezależnie od miejsca montażu centrali wentylacyjnej zawsze powinien być zachowany do niej swobodny dostęp w celu wykonania serwisu technicznego lub wymiany filtrów. 

9. Brak odpowiedniego sterownika


Ręczne regulowanie temperatury, wilgotności czy sprawdzanie poprawności działania instalacji może okazać się na dłuższą metę uciążliwe. Odpowiednia automatyka urządzenia pozwala na zaprogramowanie dobowego cyklu działania rekuperatora oraz reagowanie na zmiany w przypadku uszkodzeń, zamarzania urządzenia, konieczności wymiany filtrów czy przeglądu instalacji.

10. Niezaślepione otwory wentylacji grawitacyjnej


W budynku, w którym wybudowano kominy do wentylacji grawitacyjnej, a w którym zamontowana została instalacja wentylacji mechanicznej należy koniecznie zaślepić kominy wentylacyjne. Prawo budowlane zabrania by oba systemy wentylacyjne działały równolegle. Wiąże się to ze stratami energii oraz dostawaniem się do budynku zanieczyszczonego powietrza z zewnatrz, które nie jest w żaden sposób filtrowane.. 

11. Nieprofesjonalny montaż kanałów wentylacyjnych


Kanały wentylacyjne powinny być ułożone w jak najprostszy sposób, zgrabnie przebiegać koło siebie bez tworzenia kolizji oraz niepotrzebnych przecięć, a ich połączenia powinny być szczelne i solidne w celu uniknięcia strat ciepła.

Warto pamiętać, że instalację wentylacji mechanicznej montuje się tylko raz. Przy zastosowaniu najlepszej klasy komponentów nie trzeba się martwić po kilku latach naprawianiem usterek czy wymianą elementów. Przy prawidłowej eksploatacji, w przypadku której kluczowe znaczenie ma dbałość o stan filtrów, system jest w stanie służyć przez lata. Instalacja oparta na komponentach o bardzo dobrych właściwościach antystatycznych, antybakteryjnych i antygrzybicznych nie brudzi się, nie rdzewieje i nie pogarsza swoich parametrów, co powinno być potwierdzone atestami higienicznymi oraz certyfikatami.

Masz pytania?

Podaj swój e-mail
i wpisz pytanie
a my odpiszemy:

*wyrażam zgodę na kontakt e-mail